• Start
  • Zakład Badań i Projektów Górniczych

Zakład Badań i Projektów Górniczych


Zakład Badań i Projektów Górniczych OBR CHEMKOP od lat 70-tych ubiegłego wieku prowadzi prace związane z naukowym i inżynierskim wsparciem, głównie podziemnego górnictwa solnego w Polsce. Znaczne ograniczenie podziemnej eksploatacji soli w ostatnich latach, przy jednoczesnym rozwoju techniki w zakresie miernictwa górniczego doprowadziły do zawężenia tej tematyki do dziedzin obejmujących specjalistyczne pomiary zaciskania pustek poeksploatacyjnych i deformacji górotworu w podziemnych zakładach górnictwa solnego oraz analizy wpływu eksploatacji złóż soli na górotwór i powierzchnię terenu, projekty sieci obserwacyjnych i prognozy oddziaływania eksploatacji. Ponadto zakład rozpoczął działalność w dziedzinie ograniczenia zagrożenia wodnego dla kopalń soli – interdyscyplinarne testowanie środków uszczelniających i wzmacniających górotwór solny we współpracy z ośrodkami naukowymi i specjalistycznymi firmami górniczymi.

Ponad 40 lat wykonywania systematycznych, cyklicznych pomiarów deformacji poeksploatacyjnych w podziemnych kopalniach soli sprawiło, że CHEMKOP dysponuje unikalną, bogatą bazą wyników pomiarowych i znajomością charakterystyki procesów konwergencyjnych w złożach soli w dużym przedziale głębokości od kilkudziesięciu do niemal 1000 m. Do ich przetwarzania wykorzystywane jest własne oprogramowanie służące do obliczeń, interpretacji i graficznej wizualizacji rezultatów tych obserwacji. Uzyskana wiedza może być podstawą do prac zmierzających do wykorzystania pustek poeksploatacyjnych w złożach soli dla celów magazynowania mediów bądź składowania.

Od wielu lat również wspólnie z pracownikami naukowymi Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH w Krakowie wykonujemy prognozy wpływu eksploatacji w złożach soli na wnętrze górotworu i powierzchnię terenu.

Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Górnictwa Surowców Chemicznych
"CHEMKOP" sp. z o.o.
ul. J. Wybickiego 7, 31-261 Kraków

REGON:120904600   NIP:6750001780   KRS:0000327569

  • tel. +48 12 633 60 75
  • fax +48 12 634 58 28
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Copyright 2012-2020 © Chemkop sp.z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone.